Napraw to sam - urządzania elektroniczne

tagi: hobby, rozrywka, czas wolny


Fotografie:
hobby rozrywka czas wolny

W dzisiejszym świecie natykamy się na różnego rodzaju elektronikę praktycznie wszędzie. Z tego względu warto byłoby posiadać również choć podstawy wiedzy koniecznej nam do dokonywania niewielkich jej napraw.

Sama produkcja elektroniki kojarzy nam się przede wszystkim ze sterylnymi halami, w których na krzemowe wafle nakładane są przez specjalistyczne maszyny elementy o wielkości kilkudziesięciu nanometrów, lecz paradoksalnie większość elementów domowego użytku spokojnie daje się naprawić nawet niezbyt doświadczonemu użytkownikowi. Trzeba pamiętać, że firmy zajmujące się montażem i produkcją elektroniki wyposażone są w specjalistyczny sprzęt montażowy i niejednokrotnie wyspecjalizowane linie produkcyjne.

Zaopatrzenie
Podstawowe narzędzia, jakie umożliwią nam ponowny montaż elektroniki w przypadku jej uszkodzenia to lutownica, cyna, nóż i pęseta. Dzięki użyciu tej ostatniej uda nam się dostać do malutkich części, których nie zdołamy uchwycić ręką. Nóż, ewentualnie cążki, posłużą nam do usuwania izolacji z kabli. Rola pierwszego z wymienionych narzędzi jest oczywista - umożliwia ponowne połączenie uszkodzonych elementów.

Pierwsze kroki
Przy produkcji elektroniki najbardziej problematyczne są wszelkie połączenia, takie jak na przykład słynna wtyczka jack w słuchawkach, które lubi ulegać uszkodzeniom. Tak naprawdę jej naprawa jest banalnie prosta - należy odciąć starą wtyczkę na wysokości około centymetra od jej końca oraz za pomocą noża lub cążków usunąć izolację z końcówki kabla. Kolejnym krokiem jest użycie lutownicy, dzięki której połączymy go z nowym jackiem. Przy montażu elektroniki za pomocą lutownicy powinniśmy jednak zachować ostrożność - jej temperatura jest bardzo wysoka i łatwo jest o nieszczęśliwy wypadek lub pożar.

Co dalej?
Kiedy już opanujemy podstawy lutowania, możemy próbować swoich sił w naprawie bardziej zaawansowanych sprzętów. O ile początki mogą być trudne, to po nabraniu doświadczenia będziemy mogli pokusić się w domowym zaciszu nawet na produkcję elektroniki - oczywiście tej mniej skomplikowanej. Umiejętności te na pewno pozwolą nam zaoszczędzić pieniądze, które zmuszeni bylibyśmy w innym przypadku wydawać na wizyty u specjalistów.

Zobacz także:

hobby, rozrywka, czas wolny

Podobne artykuły

rss icon Rynek wtórny na Białymstoku - wróciły ceny sprzed prawie dekady

Po wzrostach trwających od 2014 roku ceny na rynku wtórnym na Białymstoku znów zaczęły spadać - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego przeanalizowanych przez serwis Homla.pl. Koszt zakupu mieszkania z rynku wtórnego wrócił do poziomu z roku 2009 wynosi nieco ponad 4000 zł/m2. Wszystko wskazuje jednak na to, że o powrocie do rekordowo niskich cen sprzed 2006 roku białostoczanie mogą tylko pomarzyć.

rss icon Łódzka ustawa antysmogowa dziurawa jak szwajcarski ser

W województwie łódzki trwają prace nad uchwałą antysmogową. Jej zapisy sugerują jednak, że chodzi na niej przede wszystkim o to, by pokazać, że politycy "coś" robią, a nie o to, by rozwiązać problem. Uważamy, że takie podejście do sprawy był oszukiwaniem ludzi czekających na rozwiązanie palącej kwestii, którą był stan powietrza na województwie, na którym znajduje się pięć z 50 najbardziej zanieczyszczonych pyłem miast Unii Europejskiej.

rss icon Beneficjenci programu 500 plus muszą zwrócić ponad 717 tys. zł

Ponad 717 tys. zł z tytułu nienależnie pobranych świadczeń wychowawczych muszą zwrócić beneficjenci programu 500 plus na Wielkopolsce. Główną przyczyną decyzji o zwrocie świadczenia był przekroczenie kryterium dochodowego.